V súčasnej dobe je hnačka u psa jednou z najčastejších príčin, kvôli ktorým psíčkari berú svojich štvornohých priateľov k veterinárovi. Hnačka je nepríjemný stav nielen pre psa, ale aj pre nás majiteľov, keďže nás psík vytiahne von aj niekoľkokrát za deň/noc a ak to nestihneme, musíme po psíkovi upratať. Trápia aj vášho psa časté hnačky? V našom článku sme zhrnuli možné príčiny, spôsoby liečby a poradíme vám, ako hnačke predísť.
Prejavy a príčiny hnačky u psa
Hnačka sa prejavuje častou a riedkou stolicou, môže byť s prímesou hlienu a v najhorších prípadoch aj krvi. Častými sprievodnými znakmi je vracanie, bolesti brucha, strata hmotnosti, strata chuti do jedla či slabosť.
Najčastejšími príčinami náhleho vzniku hnačky u psa je:
- vírusová alebo bakteriálna infekcia,
- nevhodná strava alebo náhla zmena v strave,
- prítomnosť parazitov,
- otrava.
V prípade chronickej hnačky alebo hnačky, ktorou psík trpí príliš často, môže byť príčinou alergia alebo intolerancia na niektorú zložku potravy, dlhodobý stres, zápalové ochorenia tráviaceho traktu či poruchy metabolizmu. V takomto prípade návštevu veterinára určite neodkladajte.
Príčinu stolice môžeme laicky identifikovať aj podľa farby stolice:
Obr. zdroj https://www.akc.org/expert-advice/health/doggie-diarrhea/
Liečba hnačky u psa
Ak pes dostane hnačku náhle, nemusíte hneď utekať k veterinárovi. S najväčšou pravdepodobnosťou len niečo oblízal alebo zjedol niečo pokazené, čo jeho telo nedokázalo stráviť. Hnačka je spôsob, akým sa jeho telo zbavuje nežiaducich látok a hnačka do pár dní odznie. Najdôležitejší je v tomto prípade pitný režim, aby nedošlo k dehydrovaniu a psovi podávame ryžu, do ktorej môžeme primiešať uvarené kuracie alebo morčacie mäso a roztlačenú uvarenú mrkvu. Dávku rozdelíme na viacero menších porcií. Psíkovi môžete pomôcť aj podaním čierneho uhlia alebo Smecty a na úpravu a regeneráciu črevnej mikroflóry zaradiť probiotiká pre psov.
Psíka určite zoberte k veterinárovi,ak uňho zaznamenáte:
- veľmi nezvyčajné správanie,
- nechutenstvo až úplnú stratu chuti do jedla,
- príznaky dehydratácie,
- slabosť,
- nezvyčajné slintanie.
Dajte si obzvlášť pozor pri šteniatku, veľmi starom psíkovi alebo pri iných zdravotných problémoch.
Prevencia hnačky u psa
Podobne ako u človeka, tak aj u psa platí, že prevencia je lepšia než liečba. Ľudia odpradávna kládli dôraz na neustálu podporu zdravia za pomoci vyváženej stravy, zdravého životného štýlu a dostatku pohybu. To je aj našou filozofiou v Pegra.sk.
Hnačku môžeme eliminovať v prvom rade kvalitnou stravou. Do našich granúl Pegra sme pridali ajurvédske bylinky, ktoré pozitívne pôsobia na tráviaci trakt psa a tým pomáhajú upraviť trávenie a predchádzať hnačke.
Vo všeobecnosti vám odporúčame dodržiavať tieto pravidlá:
- Vyhnite sa náhlym zmenám krmiva. Prechod z jedného druhu krmiva na druhé urobte postupne.
- Pravidelne psa odčervujte.
- Minimalizujte kŕmenie psa zvyškami z vášho stola.
- Voľte kvalitné pamlsky pre psov, nepodávajte lacné pamlsky s nízkym obsahom mäsa.
- Doprajte psovi dostatok pohybu a veľa lásky, aby nebol v strese :)
Prečítajte si recenzie našich spokojných zákazníkov. Mnohým z nich granule Pegra pomohli k zlepšeniu trávenia ich štvornohého priateľa a odstráneniu hnačky.